Bebek, çocuk, genç odalarında
renk kullanımı

Bebekler ilk 6 ayda çok hızlı değişim gösterirler. Doğdu- ğunda daha kafasını tutamazken 6. ayda oturmaya başlarlarBu yüzden de bebek odalarında sadelik, rahatlık ama bir okadar da beyinlerini uyaran, öğrenmelerine katkı sağlayan bir oda tasarlamak oldukça önemlidir. Bebekler farklı renkleri ayırt edemezler, kontrastı ve farklı şekilleri ayırt edebilirler. Yumuşak, sıcak seçilen duvar renkleri parlak renkli oyuncaklarla, yastıklarla, farklı aksesuarlarla birleştiğinde bebeğin öğrenmesine fayda sağlar.

Bebek odalarında kullanılacak yeşil tonlar bebeğinizin öğrenmesine katkı sağlarken beraberinde sessizlik, huzur, dinginlik de getirir. Bebek, bilinçaltında güvende olduğunu, korunduğunu hisseder. Beyazla, kahve tonlarıyla yapılacak kombinler uygun olur. Yeşil ile beyaz ve morun açık tonlarını kombin ederseniz sakin, huzurlu, bebeğinizin rahat uykuya dalabileceği bir bebek odası yaratabilirsiniz.

Pembe, kendi başına sakinleştirici etkisi olan duyarlı bir renktir. Bebek odalarında soft pembe tonlar kullanılmalıdır. Pembe tonlar ile renklendirdiğiniz bir odada beyaz, gri, mavi aksesuarlar kullandığınızda sakin, huzurlu bir bebek odası elde etmiş olursunuz. Pembe yalnızca kız bebeklerin odalarında değil, erkek bebeklerin odalarında da rahatlatıcı etkisinden faydalanmak için rahatlıkla kullanılabilir.

Doğru tonlar seçildiğinde mavinin bebekler üzerinde yatıştırıcı ve rahatlatıcı etkisi vardır. Mavi bir odada pembe, gri, beyaz mobilya ve aksesuarlardan faydalanabilirsiniz. Mavi tonları bebeğin uykuya geçişini kolaylaştırır. Beyaz tonlar ile kullanıldığında sessiz ve huzur veren bir ortam yaratabilirsiniz. Parlak maviler üretkenliği arttırdığı için bebeklerin öğrenmelerine de fayda sağlayacaktır. Her ne kadar özellikle yeni doğan erkek bebeklerine özel bir renk olarak anılsa da kız çocuklarının odalarında da mavi kullanılabilir.

Beyaz, bej ve kahverengi kombini de bebek odaları için idealdir. Duvarlarda bej tonlarını kullanarak evrenin, toprağın rengi kahverengi ile sıcak, huzurlu bir ortam oluşturabilirsiniz. Kahverengiyi seçerken çikolata kahverengiden faydalanırsanız bebek odasında pozitif bir etki de yaratmış olursunuz. Bebek odalarında dikkat edilmesi gereken minimal etkinin bu renk grubunda daha kolay uygulanabilmesi oda hazırlıklarında kolaylık sağlar.