Ofis

Sağlıklı ve ferah çalışma ortamları iş verimliliğini son derece arttırır. Gün ışığı ve temiz hava çalışanların fiziksel ve psikolojik sağlığı için en önemli unsurlardır. Tümü ile kapalı ve çok katlı plazalarda çalışanlarda fiziksel ve çalışma ortamına bağlı olarak daha fazla sağlık problemlerinin baş gösterdiği gözlemlenmiştir.

Ofis dizaynı sırasında önemli olan çok para harcamak ve trendleri yakalamaktan ziyade çalışanların ergonomisine ve yapılan işin ruhuna uygun mobilya ve renk seçimidir. Günümüzde ofis tasarımları hem iş verimi hem de çalışan memnuniyeti açısından büyük önem taşımakta olup, çalışılan ofis ortamının ortaya çıkan işi doğrudan etkilediği biliniyor. Geçmiş dönemlerde hakim olan “Yönetici odası büyük ve şık olmalı, gerisi önemli değil” anlayışı geride kaldı, bu yaklaşım işletmelere çalışan motivasyon eksikliği ve gelişim gösterememe, kurumsallaşamama olarak geri dönmektedir.

  Ofis Ortamlarında Renk Seçimi

Ofis tasarlarken doğal olması, mutlaka gün ışığından yararlanması en temel kriterlerden biridir. Bir reklam ajansı ile bir hukuk bürosunun birebir aynı şekilde dizayn edilmesi son derece yanlış olup, bu noktada farklılığı tetikleyecek unsurlar göz önünde bulundurulmalıdır. Ofis tasarımlarında mavi, siyah ve beyaz renkleri farkı arttırmakta olup, mor renk çalışanlar üzerinde motivasyonu arttırmaktadır. Turuncu ve yeşil ise çalışanlar arasındaki uyuma olumlu etkileri vardır.

Ofis tasarımlarında kullanılan mekanlar da önemlidir, söz gelimi İnsan Kaynakları departmanında iş görüşmelerinin yapıldığı odayı yeşile boyamak, güven kavramını yükselteceğinden adayların daha fazla konuşmasını ve daha açık olmasını sağlayacaktır. Toplantı odalarında kırmızı, turuncu tonları tercih edilirse tansiyon bir anda yükselebilir, bununla birlikte açık mavi tonları daha uyumlu ve sakin toplantılar yapılmasını sağlar.