Yaşlanmayla Birlikte
Renk Tercihleri


Yaşlanırken renk algısında ve tercihlerinde değişimler görmek mümkün. Bunun dışında yaşın ilerlemesiyle beraber görme fonksiyonlarında bozulma ve hastalıklar ortaya çıkabiliyor. Doğal yaşlanma sürecinde görme yeteneği bozuluyor. Sadece optik değil algı ve karanlık ile parlaklığa tepkiler de etkileniyor ve değişiyor. Yaşlanmayla beraber gözün içindeki doğal lensin ışığı geçirme ve görme kabiliyeti bozuluyor. Giderek artan sararma ve ışığın dağılımının bozulması oluyor ve gündüz görüntü kalitesinde azalma, gece de gece görüşü zayıflıyor.

Mather, Stare, and Brenin (1971)’nin yaptığı bir çalışmada yaşlı hastaların renk tercihleri sırasıyla mavi, kırmızı/yeşil ve sarı olmuş. Wijk, Berg, Sivik, and Steen (1999), 80 yaşındaki yaşlılarla yaptığı çalışmada da mavi renk tercihi değişmemiş. Dittmar (2001) yılında yapılan bir başka çalışmada kırmızı/yeşil renk tercihi ilk sıraya yükselmiş.

Maviler, mavi-yeşiller gibi soğuk renkler sakinleştiricidir, insanları rahatlatır, huzur verir. Tabii soğuk renkleri kullanırken dengeli kullanmak gerekir ki his olarak da soğukluk yaratmasın. Nötral renkler, bejler, sıcak ahşap tonları maviyle birleştiğinde sağlık merkezleri için huzur verecek ortamlar yaratılabilir. Yaşlı bakım merkezlerinde bu renklerin kullanımıyla hem huzurlu olup hem de kendilerini evlerinde hissedeceklerdir. Yaşlıların bulunduğu ortamlarda huzursuzluk gerginlik ve göz yorgunluğu yaratacak parlak sarılar, kırmızılar, doygunluğu yüksek renklerden mümkün olduğunca kaçınmak gerekir.